Fındık Neden Tüketilmelidir?

Yaşamını daha sağlıklı bir biçimde devam ettirmeye gayret gösteren insanların fark ettiği noktalardan biri şudur: Doğal olmak. Her anlamda doğal olmak; yerken, içerken ve hatta nefes alırken bile. Yerken bile doğal olmak mümkün müdür? Fastfood sektörünün karşı konulmaz cazibesiyle mücadele edilebilir mi?

Evet, edilebilir. Ve bunun içinde tadının sizi tatmin edeceği doğal bir ürün tavsiye ediyoruz: Fındık! Fındık E vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra, çiğ olarak tüketildiğinde ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bunlar fındığın sadece bir çırpıda sayılabilecek olan faydalarındandır. Günde 1 avuç fındık tüketiminin insan sağlığına çok büyük katkıları olmaktadır.

Fındık Faydaları

  • Uzmanlara göre, günde 1 avuç fındık tüketen kişilerin damar yolları daha sağlıklı hale gelmektedir.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve ishal ve kabızlık gibi hastalıkların önüne geçer.
  • Magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olduğundan dolayı kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • Vücuttaki yağların hızla yakılmasına yardım eder, zayıflamaya dolaylı katkı sağlar.
  • Uzman doktorların belirttiklerine göre, fındık tüketimi kalp sağlığının yerine gelmesine yardımcı olur. Psikolojik açıdan rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Etkili ve faydalı bir kullanım oluşturabilmek adına fındık günde 1 avuç tüketilmelidir. Bu oran uzmanların tüketicilere tavsiyesidir ve fındığın tüm faydalarından yararlanabilmek adına tüketim yapılırken bu oran korunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Giresun'un Tirebolu ilçesinde nesillerdir devam eden fındık yetiştiriciliği gelenek ve tecrübesinin ürünlerini sizlere sunuyoruz.

Telefon

+905380367495

E-mail

iletisim@tirebolufindigi.com

X
Sohbeti başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?